به نام خالق زیبایی ها

مطلب امروز ما به معرفی یکی از شاعران دیزباد تعلق دارد:

ناگفته نماند که مطلب زیر به اقتباس از کتاب (تاریخ و عقاید اسماعیلیه نوشته دکتر فرهاد دفتری می باشد که توسط انتشارات فرزان در سال 1375 به چاپ رسیده است) که جهت مطالعه متن کامل آن می توانید به کتاب مذکور مراجعه کنید:

.....در ایران دانشمندترین نویسنده نزاری روزگاران اخیر محمدبن زین العابدین خراسانی بود که تخلص شعری اش فدایی بود ، و نیز نزاریان ایران وی را به نام حاجی آخوند می شناختند . فدایی از اخلاف خاکی خراسانی بود و در روستای مهم نزاری نشین دیزباد ، نزدیک مشهد، می زیست و بستگان و خویشان وی هنوز در آنجا سکونت دارند.

فدایی چند کتاب درباره اصول عقاید نزاری تالیف کرد که از آن جمله است : ارشاد السالکین که در 1317/1900 تالیف آن به پایان رسیده است؛ کشف الحقائق، تالیف به سال 1332/1914 ؛ کتاب دانش اهل بینش ؛ و حدیقه المعانی که رساله ای است در فقه ؛ هیچ یک از این آثار در کتابشناسیهای آثار اسماعیلی که ایوانوف و پوناوالا تالیف کرده اند، فهرست نشده است. فدایی در عین حال شاعری پرکار بود و دیوان اشعار او که به وسیله اخلافش جمع آوری شده است ، حدود 12000 بیت دارد. وی تنها نزاری ایرانی معاصری بود که کتابی تحت عنوان هدایه المومنین الطالبین در تاریخ نهضت اسماعیلی نوشت.....

فدایی در سال 1342/1923 در دیزباد در گذشت ، و او را در جوار خاکی خراسانی به خاک سپردند.

*صفحه 503-502*

*گزیده ای از اشعار این شاعر در صفحات بعدی نوشته خواهد شد*

 

پاسخ به نامه های شما :

 

آقای علی م :

 

امیدوارم که مطلب جدید برای شما قانع کننده باشد و همچنان راهنما و منتقد ما برای بهبود کیفیت مطالب این صفحه باشید .

 

آقای عادل میرشاهی از نیشابور:

 

باید عرض کنم من و اعضای گروه از اینجا دست کسانی را که در راه آبادانی دیزباد تلاش می کنند می فشاریم و قدردان زحمات آنان هستیم و صمیمانه دست همکاری به سوی آنها دراز می کنیم.

 

خانم  س . میرشاهی  از....

 

با تشکر از شما، با برنامه ریزی که شده است ترانه ها و قصاید دیزباد که توسط هنرمندان دیزباد اجرا شده جمع آوری خواهد شد و در متن همین صفحه بارگذاری می شود.

 

با تشکر از :

 

خانم ل . میرشاهی از تهران ،آقای  سیروس ... از کانادا ،....

که برای ما نامه نوشته اند، امیدواریم که مارا همچنان مورد حمایت و دقت نظر خود قرار دهید .

از شما دوست عزیز تقاضا می کنیم در صورت امکان آدرس محل سکونت خود را در پیغام خود قید کنید ما منتظر نظرات و پیشنهادات شما ، عکسها ، مطالب شما هستیم Hasan_Mirshahi@yahoo.com  رابط عکسها و نامه های شماست.