به نام خدا

دوستان عزیز امشب به معرفی موقعیت جغرافیایی و چند گونه از حیوانات و مختصری از تاریخ دیزباد می پردازم ، که امیدوارم برای دوست عزیزمان فرهاد مفید باشد:

دیزباد قدمتی تاریخی دارد و به قولی بیش از 1200 سال پیش در این محل زندگی می کرده اند و اسکلت های کشف شده زرتشتیان که متعلق به دوران قبل از اسلام است شاهد مستندی بر این مدعا می باشد.

و اما موقعیت جغرافیایی :

دیزباد روستایی نهفته در دل کوههای بسیار زیبا و سر به فلک کشیده  رشته کوه بینالود (البرز شرقی)است که آبریز این رشته کوه رودخانه آن را ایجاد کرده است ، سرچشمه رودخانه مجموعه ای از چندین چشمه است که معروفترین آنها چشمه نوحصار و چشمه صادق می باشد که معمولا هر سال بنابه سنت مردم این روستا در این محل جمع می شوند ، در بعضی از سالها این مراسم بسیار باشکوه و زیبا برگزار می شود. و به شما دوستان عزیز قول می دهیم که در هفته های آینده چند عکس و فیلم از این مراسم در همین صفحه برای شما نمایش دهیم. ارتفاع کوههای منتطقه به بیش از 3000 متر می رسد.

و اما موقعیت جغرافیای انسانی آن به شرح زیر است:

این روستا در کیلومتر 70 جاده مشهد به نیشابور قرار دارد که محصولات باغی بسیار متنوعی در باغهای آن پرورش داده می شود که از جمله آن می توان گیلاس و زرد آلو ، سیب ، آلو ، هلو ، گردو و گونه های دیگر میوه را نام برد . البته گیلاس این منتطقه بسیار مرغوب و معروف می باشد .

حیوانات بسیار زیادی حیات و حش این منطقه را تشکیل می دهند ، از جمله این حیوانات می توان به پرندگان مانند شاهین ، کبک ، چکاوک ، عقاب ، هد هد، ... جانوران وحشی مانند : گراز و حشی، شغال ، کفتار ، گربه وحشی ، بز کوهی، خرگوش ، روباه و... نام برد.