به نام خالق زیبایی ها<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مطلب امروز ما به معرفی یکی از شاعران دیزباد تعلق دارد:

ناگفته نماند که مطلب زیر به اقتباس از کتاب (تاریخ و عقاید اسماعیلیه نوشته دکتر فرهاد دفتری می باشد که توسط انتشارات فرزان در سال 1375 به چاپ رسیده است) که جهت مطالعه متن کامل آن می توانید به کتاب مذکور مراجعه کنید:

.....در ایران دانشمندترین نویسنده نزاری روزگاران اخیر محمدبن زین العابدین خراسانی بود که تخلص شعری اش فدایی بود ، و نیز نزاریان ایران وی را به نام حاجی آخوند می شناختند . فدایی از اخلاف خاکی خراسانی بود و در روستای مهم نزاری نشین دیزباد ، نزدیک مشهد، می زیست و بستگان و خویشان وی هنوز در آنجا سکونت دارند.

فدایی چند کتاب درباره اصول عقاید نزاری تالیف کرد که از آن جمله است : ارشاد السالکین که در 1317/1900 تالیف آن به پایان رسیده است؛ کشف الحقائق، تالیف به سال 1332/1914 ؛ کتاب دانش اهل بینش ؛ و حدیقه المعانی که رساله ای است در فقه ؛ هیچ یک از این آثار در کتابشناسیهای آثار اسماعیلی که ایوانوف و پوناوالا تالیف کرده اند، فهرست نشده است. فدایی در عین حال شاعری پرکار بود و دیوان اشعار او که به وسیله اخلافش جمع آوری شده است ، حدود 12000 بیت دارد. وی تنها نزاری ایرانی معاصری بود که کتابی تحت عنوان هدایه المومنین الطالبین در تاریخ نهضت اسماعیلی نوشت.....

فدایی در سال 1342/1923 در دیزباد در گذشت ، و او را در جوار خاکی خراسانی به خاک سپردند.

*صفحه 503-502*

*گزیده ای از اشعار این شاعر در صفحات بعدی نوشته خواهد شد*

 

پاسخ به نامه های شما :

 

آقای علی م :

 

امیدوارم که مطلب جدید برای شما قانع کننده باشد و همچنان راهنما و منتقد ما برای بهبود کیفیت مطالب این صفحه باشید .

 

آقای عادل میرشاهی از نیشابور:

 

باید عرض کنم من و اعضای گروه از اینجا دست کسانی را که در راه آبادانی دیزباد تلاش می کنند می فشاریم و قدردان زحمات آنان هستیم و صمیمانه دست همکاری به سوی آنها دراز می کنیم.

 

خانم  س . میرشاهی  از....

 

با تشکر از شما، با برنامه ریزی که شده است ترانه ها و قصاید دیزباد که توسط هنرمندان دیزباد اجرا شده جمع آوری خواهد شد و در متن همین صفحه بارگذاری می شود.

 

با تشکر از :

 

خانم ل . میرشاهی از تهران ،آقای  سیروس ... از کانادا ،....

که برای ما نامه نوشته اند، امیدواریم که مارا همچنان مورد حمایت و دقت نظر خود قرار دهید .

از شما دوست عزیز تقاضا می کنیم در صورت امکان آدرس محل سکونت خود را در پیغام خود قید کنید ما منتظر نظرات و پیشنهادات شما ، عکسها ، مطالب شما هستیم Hasan_Mirshahi@yahoo.com رابط عکسها و نامه های شماست.

 

/ 6 نظر / 25 بازدید
hadi

به من هم سر بزن من اواين بودم

Adel

سلام دوست خوبم آقا کاوه. راستش امروز اومدم وبلاگhttp://ismaili.persianblog.ir را به روز کنم گفتم یک سری به شما هم بزنم. خیلی عالیه کارتان . یک سری به وبلاگی که امروز به روزش کردم بزنید حتما جالب خواهد بود مخصوصا لینک قرمز رنگ آن. فعلا حق یارتان

سیروس

دوست خوب ح .م روز خوش پس از تعارفات دست و پا گیر... امیدوارم این صفحه مخصوص ( دیزباد ) باقی بماند و زیاد وارد موارد عقیده و مرام و مسلک نشود.... و به موارد دیگر مثل معرفی چهره ها ، هنر ، آب و هوا ، فرهنگ عامه ، تاریخ قدیم و معاصر ، محصولات کشاورزی و شیوه کشاورزی ...، چیز هایی که مخصوص این روستا است. مثال چرا در این روستا قالی بافی وجود نداشته ...؟ اسم مکانها ( اگر این اسمها مربوط به یک اتفاق تاریخی است و وجه نام گذاری؟) بپردازند ... این چیزی است که فکر می کنم انتظاری منطقی باشد. برای بهبود وضع معاش در روستا ، قبل از هر چیزی آب آشامیدنی به معنی " آشامیدنی " و " در دسترس بودن " آن مهم است .... در این مورد از خوانندگان و حتی دیگران پیشنهاد و راه حل ، درخواست کنید سپس پیشنهادها را سر جمع کرده به شخص یا مقام مناسب و مربوط ، منعکس کنید.

hamed

باهال خيلي زياد

مهدی و فلورا از فرانسه

با سلام و حال و احوال حسن اگه امکان دارد کتاب آقای فريدون (بی بی زینب) و همچنین کتاب شعر محمد میرشاهی(ممد کارمند) و بقیه دوستان که من نمی شناسم را به طور کامل در سايت قرار بدهيد . اونها هم به حقیقت يکی از آثار ديزباد هستند. متشکرم هم از تو و هم از آقای فريدون و هم از آقای محمد میرشاهی و تمامی دوستان قربان همگی مهدی